Rendkívül ellentmondásos a téma, ami a vastagbél tisztításának a fontosságát illeti. Néhányan szükségtelennek, sőt ártalmasnak gondolják, mások ezzel ellentétben egyenesen létfontosságú tartják. Azonban a bélrendszer egészséges állapotának megőrzése mindenképp csak előnyökkel járhat. Nézzük, hogy gondoskodhatunk bélrendszerünkről!
A helyes táplálkozás létfontosságú
A vastagbél főfeladat, hogy elraktározza a vékonybélből odakerülő és már emészthettelen salakanyagokat. Ilyenek például az ételmaradékok, amiket már nem képes megemészteni, emésztőnedvek, amik feleslegessé váltak, a bél nyálkahártyájáról lebomló sejteket, vagy az elpusztult baktériumok.
Béltisztító rostok
Bélrendszerünk tisztítása főleg a tavasszal fontos. ugyanakkor ősszel is végezhetünk egy tisztítókúrát, hogy immunrendszerünk, minél erősebb legyen télen.
A vastagbelünkben nagyon sok baktérium él szervezettel szimbiózisban. Rengeteg betegség és emésztési zavar a káros baktériumok elszaporodásával hozható kapcsolatba. A legtöbbet azzal tehetünk az egészséges vastagbélért, ha támogatjuk azt jótékony baktériumokkal, prebiotikomokkal vagy probiotikumokkal.
A legfontosabb a megfelelő táplálkozás, és, hogy minél több növényi rostot fogyasszunk. A rostok bélben prebiotikumként működnek, melyek táplálják a hasznos baktériumokat. A prebiotikumok a vastagbélbe kerülve a probiotikumokat táplálják, segítik a probiotikus törzsek gyarapodását, ami hozzájárul a vas, a kalcium, a cink és a magnézium felszívódásához.
Természetes prebiotikum-források
Nagyon jó prebiotikum-források a következő zöldségek és növények, a csicsóka, a banán, az olajos magvak, a cikória, a hagymafélék, a gyökérzöldségek, a spárga és az articsóka. Probiotikumokat a természetesen savanyított élelmiszerek tartalmaznak, például a kefir, a joghurt és a savanyú káposzta. Azonban napjainkban rengeteg komplex pre-, és probiotikum tartalmú étrend-kiegészítő is megvásárolható.
Ha a következőket betartjuk sokat tehetünk bélrendszerünk egészségéért:
- Legalább hetente egyszer kerüljük a hús fogyasztást
- Csökkentsük a cukor, a kávé és a tejtermékek fogyasztását (kivéve pl. kefir, joghurt)
- Együnk nyers és párolt zöldségeket, gyümölcsöket
- Igyunk napi 2-3 liter folyadékot
- Valamint legalább évente egyszer végezzünk béltisztító kúrát.